A A A

Suplementacja kwasu foliowego jest zalecana przed i w czasie ciąży. Udowodniono, że w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko urodzenia dziecka z wadami układu nerwowego takimi jak wodogłowie lub rozszczep kręgosłupa.

 

Jaka dawka jest zalecana ? Czy warto brać kwas foliowy przez całą ciążę ?

 

Rekomendacje lekarskie proponują dawkę 400ug ( 0,4 mg ) na dobę w pierwszym trymestrez ciąży.

 

Współczesne rekomendacje podkreślają potrzebę suplementacji diety kwasem foliowym już w okresie planowania ciąży. Często polecam pacjentkom, które co prawda nie planują w najbliższym czasie zajścia w ciążę ale z drugiej strony nie stosują skutecznej metody antykoncepcji - aby profilaktycznie przyjmowały 200-400ug kwasu foliowego na dobę. Substancja ta nie kumuluje się w organizmie i przy takim poziomie dawkowania nie ma ryzyka przedawkowania. Pozytywny wpływ kwasu foliowego na zmniejszenie ryzyka wad układu nerwowego występuje już w pierwszych dniach/tygodniach życia zarodka - w okresie kiedy większość matek jeszcze nawet nie wie, że są już w ciąży. Rozpoczęcie przyjmowania kwasu foliowego od 6-7 tygdnia ciąży (najczęściej w tym okresie jest pierwsza wizyta u ginekologa i badanie USG potwierdzające ciążę) może być już spóźnione i może dojść już do powstania wad płodu zależnych od niskiego poziomu kwasu foliowego. 

Dawka ?  - zalecana dawka to 0,4mg na dobę dla przeciętnej pacjentki ale u pacjentek, które w wywiadzie podały poronienia lub urodzenie dziecka z wadami układu nerwowego, zaleca się dawkę 4 mg !. Moim zdaniem kobieta powinna przyjmować od 1 do 2 mg kwasu foliowego na dobę. W większości preparatów witaminowych dla kobiet ciężarnych znajduje się od 0,4 do 0,6 mg kwasu foliowego. Dokładając jedną lub lepiej dwie tabletki popularnych preparatów zawierających 0,4 mg kwasu foliowego uzyskujemy sumarycznie dawkę dobową około 1,2 - 1,4mg. 

Cała ciąża ? - tak !  kwas foliowy swoje działanie protekcyjne na rozwijający się układ nerwowy wykazuje w pierwszym trymestrze ale w dalszych etapach ciąży jest także przydatny. W wielu publikacjach opisuję się jego pozytywny wpływ na poprawę funkcji łożyska i poprawę morfologi u pacjentek. Moim zdaniem pacjentka powinna zażywać kwas foliowy przez okres całej ciąży.

Radio Nowy Świat

       dobry gabinet - dobra muzyka

 

Umów wizytę +48 601 787470
+48 61 6629936
Położna +48 603109669
WYŚLIJ WIADOMOŚĆgabinet@ginekolog.net
ul. P. Ściegiennego 126 A 60-304 Poznań